Cele

Każdy z nas o czymś marzy, ale nie zawsze spełnienie tych pragnień jest proste. Ogólny oraz niesprecyzowany charakter naszych planów może nas przytłoczyć i zniechęcić do realizacji. W takiej sytuacji dobrze jest przemyśleć co tak naprawdę chcemy osiągnąć i wyznaczyć sobie jasny cel.

Jaki powinien być cel?

W scharakteryzowaniu dobrego celu pomocna może okazać się metoda SMART. Jest łatwa do zapamiętania i szybka w wykorzystaniu. Każdy cel powinien być:

S – sprecyzowany

M – mierzalny

A – atrakcyjny

R – realistyczny

T – terminowy

➡️ czyli to co chcemy osiągnąć powinno być przede wszystkim konkretne. Musi być również możliwe do zrealizowania przy zasobach jakimi dysponujemy i w czasie jaki chcemy na to przeznaczyć.

Krótkotrwałe cele

Czas trwania: zazwyczaj od kilku dni do kilku tygodni

Takie cele zazwyczaj skupiają się na codziennych zadaniach i dotyczą rzeczy, które są stosunkowo łatwe do wykonania. Bardzo często są naszą motywacją do działania dlatego ustalanie ich jest tak ważne. To właśnie one są bazą do wielkich osiągnięć i widocznych efektów.

Przykłady:

– sporządzenie listy zadań codziennie rano

– 30 minutowy trening każdego dnia przez tydzień

– posprzątanie domu i reorganizacja przestrzeni

– ukończenie planowanej pracy przed ostatecznym terminem

– odwiedzenie najbliższych w następny weekend

Długoterminowe cele

Czas trwania: zazwyczaj od kilku tygodni do nawet kilku lat

Długoterminowe cele to te, które wymagają od nas znacznie więcej czasu i wysiłku – nieraz także ciągłego planowania i dzielenia na mniejsze, krótkotrwałe cele. Jednak wraz z tym wysiłkiem przychodzą wspaniałe efekty i niesamowite poczucie spełnienia.

Przykłady:

– ukończenie studiów

– osiągniecie awansu w pracy

– założenie i prowadzenie własnej firmy

– przebiegnięcie maratonu

– zdobycie stopnia Expert w Krav Maga 😉


Wyznaczanie celów jest potężnym narzędziem do kreowania swojego życia – jest czymś co nas napędza i porządkuje jasno nasze myśli. Podczas gdy długoterminowe cele pozwalają nam przybliżyć się do wymarzonej przyszłości, krótkotrwałe cele napędzają nas do działania i motywują do dalszej pracy. Połączenie tych dwóch typów i trzymanie się swoich postanowień pozwoli nam uzyskać pożądane wyniki i poczuć zadowolenie z naszych osiągnięć.