Dlaczego dzieci powinny trenować samoobronę od przedszkola?

Człowiek jest zwierzęciem stadnym. Naturalnym dla nas jest łączenie się w grupy kontakt z drugą osobą. Od najmłodszych lat uczymy się wzajemnych relacji poznajemy siebie i ludzi wokół nas. Uczymy się które zachowania sprzyjają polepszeniu się relacji na co możemy sobie pozwolić z drugą osobą jakie są granice w kontaktach. Wszystko jest dobrze kiedy jesteśmy w grupie, która nas wspiera w której wspólnie wzrasta my i w której się rozwijamy.


Zupełnie inaczej mają się sprawy kiedy wrzuceni do pewnych grup nie radzimy sobie w kontaktach z innymi zostajemy wykluczeni bądź pojawiają się tam osoby które mają wobec nas złe zamiary. Taka sytuacja może mieć miejsce na każdym etapie życia w pracy w szkole wśród znajomych w danej społeczności. Jeżeli znaleźliśmy się w takiej sytuacji w której nie możemy czuć się bezpiecznie pojawiają się pytania co robić jak działać? A co jeśli sytuacja dzieje się w przedszkolu? Odpowiedź jest bardzo prosta, należy nauczyć dziecko Samoobrony.


Kiedy słyszą to rodzice najczęstsze pytania które się wtedy pojawią to dlaczego miałoby to pomóc mojemu dziecku, czy po takich zajęciach nie będzie bardziej agresywny, czy nie zostanie pobity na takich zajęciach, czy dziecko będzie uczyło się jak używać niebezpiecznych przedmiotów, a co jeśli wyrośnie z niego jakiś bandyta, itd, itdSamoobrona – Krav Maga jest systemem, który ma zapewnić nam umiejętność przetrwania niemal każdej sytuacji Dziecko które chodzi na krav maga uczy się między innymi: – Pracy z własnym ciałem: poprzez różne ćwiczenia fizyczne dzieci nabywają tężyzny fizycznej poprawiają swoją koordynację ruchowa, Pracują nad wszystkimi aspektami motorycznymi organizmu.Regularne treningi sprzyjają prawidłowemu rozwoju dziecka. Dzieci są silniejsze sprawniejsze utrzymują prawidłową wagę ciała są lepiej wygimnastykowani Rozpoczęcie treningów w młodym wieku kształtuje psychikę dziecka także kojarzy ona wysiłek fizyczny sport jako coś pozytywnego. Od najmłodszych lat wyrabia ją się nawyki i wzorce zachowań mające niewiarygodnie istotny wpływ na dalsze życie. Naturalnym efektem ubocznym treningów Krav Magi jest zwiększona pewność siebie poczucie własnej wartości oraz podziw w grupie.Pracy z własnymi emocjami:


Bardzo ważnym elementem treningów jest praca z emocjami. Dzieci uczą się że jest coś takiego jak emocje potrafią je nazwać oraz podzielić na te tak zwane dobre i tak zwane złe emocje. Na treningu skupiają się na tych drugich takich jak złość gniew frustracja. Dzieci uświadamiają sobie że kiedy te emocje są niekontrolowane to wtedy mówi o nich negatywnie. Natomiast na treningu staramy się je rozładować jednocześnie poznając je. Kiedy dziecko wyzywa się na łapie trenerskiej lub worku bokserskim nie robiąc przy tym Krzywdy nikomu ani też sobie samemu uświadamia sobie że wyrzucenie tych emocji siebie jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Poprzez powtarzające się takie zachowanie uczy się że nie musi reagować złością za każdym razem gdy ma ku temu powody bo jego ciało podświadomie już wie że może rozładować napięcie na treningu.Asertywność:


Na treningu duży nacisk kładziemy również na nauczenie dzieci asertywności, Umiejętności powiedzenia nie i wytyczenia swoich własnych granic. Pokazujemy jak w jasny i konkretny sposób komunikować innym kiedy robią coś co nam się nie podoba. Za pomocą prostych jasnych comment powtarzanych na treningach dzieci naturalnie wiedzą jak pokazać drugiej osobie żeby dała im spokój. Ten jasny klarowny komunikat niesie za sobą wiele pozytywnych następstw. Dziecko zaczyna w naturalny sposób wyrażać siebie wiesz że jego zdanie jest ważne wzrasta jego pewność siebie.Krzyk:


Na treningu Krav Maga dzieci uczą się jak zwracać na siebie uwagę poprzez krzyk kiedy dzieje się Krzywda. Krzyk jest ich najpotężniejszą bronią ponieważ dzięki niemu informują wszystkich Woku że dzieje się coś niedobrego tak jak płacz małego dziecka zwraca uwagę wszystkich dorosłych tak krzyk dziecka w wieku przedszkolnym może sprawić że uratuje go to w jakiejś niebezpiecznej sytuacji gdy zareagują osoby trzecie. Krzyk podobnie jak asertywność które zresztą mogą się łączyć sprawia że dziecko które w normalnych okolicznościach nie powinno krzyczeć i zachowywać się grzecznie przez co mogą być tłumione jego ekspresyjne zdolności po zajęciach no bywa większej pewności siebie gdyż wie że jego krzyk ma wielką moc a co za tym idzie jego głos jest ważny.Techniki samoobrony:


Dzieci które trenują krav maga poznają podstawowe techniki które mogą uratować ich w niebezpiecznej sytuacji. Techniki takie jak ugryzienie kiedy ktoś Zatyka im wozie lub kopnięcie w goleń zwiększają ich procentowe szanse na skuteczna obronę. Techniki im przekazywane są adekwatne do ich wieku i zielone na techniki i przeciw rówieśnikom starszym kolegą lub dorosłym.


To tylko niektóre choć główne aspekty treningu Krav Maga. Uważamy że dzieci powinny trenować Samoobronę od najmłodszych lat. Krav Maga nie koliduje z żadnym sportem. Bazuje na naturalnych odruchów chciała przez to nie jest Inwazyjna dla naszego organizmu. Trening rozpoczęty w młodym wieku ułatwia trenowanie w późniejszych latach. Wraz ze wzrostem zaawansowania zwiększają się wszystkie aspekty motoryczne i psychiczne fizyczne.

Poznaje się również nowe techniki oraz rozwiązanie adekwatne do wieku i sytuacji. Jednak te wszystkie zapewnienia są niczym innym jak tylko piękną teorią zachwalanie własnej idei czy zwykłym pokazaniem zalet produktu jeśli nie zamieni się ich w praktykę. Moglibyśmy rozpisywać się na wiele stron i zachwalać krav maga jednak to w głównej mierze do państwa jako rodziców należy pierwsza decyzja czy przyprowadzić dziecko na jego pierwsze zajęcia.

Co państwo zrobią z tą wiedzą kiedy już znają wszystkie zalety i czują że w ten sposób mogą znacznie poprawić jakość życia własnego dziecka a także swoją. Na to pytanie trzeba odpowiedzieć sobie indywidualnie my natomiast mamy nadzieję że odpowiedzią będzie wspólne spotkanie się na sali treningowej.


Do zobaczenia na naszych salach w Katowicach i Mikołowie.


KIDA!