Dlaczego partner jest najważniejszy w treningu Krav Maga?

To jak Ty się zachowujesz w sytuacji zagrożenia jest ważne. To jak zachowuje się Twój partner treningowy podczas treningu Krav Maga jest kluczowe.


Co przez to mamy na myśli? Wczuć się w role agresora to najważniejsza sprawa. Jak wykorzystuje i moduluję swój głos, jak pracuje swoim ciałem i najważniejsze czy potrafi dobrze odegrać rolę agresora (Tak, odegrać jak aktor). Bycie dobrym agresorem sprowadza się w duże mierze do aktorstwa.


Wyobraź sobie, że ćwiczyć z partnerem, który bez słów, ani ekspresji swoje ciała próbuje Cię zaszantażować nożem. No dramat.. niestety jest to częsty problem. Samo wykonanie szantażu bez dodanie ani jednej z powyższych rzeczy jest „zbyt suche”. Nazywamy to Kata ala Krav Maga.


A teraz wyobraź sobie, że gościu idzie w Twoim kierunku, wyraz twarzy już Ci mówi że będą kłopot (powinieneś uciec w bezpiecznie miejsce lub wykorzystać otoczenie do samooobrony), nic nie robisz bo się przeraziłeś, a dodatkowo zaczyna krzyczeć „Dawaj hajs bo dostaniesz kosę, kumasz ?! Telefon, kasa, plecak, już, szybciej dawaj to !!! A teraz wypad!


Mowa ciała, głos i nastawienie partnera treningowe jest kluczowe. Technika jest drugorzędną sprawą. Natomiast przyzwyczajenie się do takich sytuacji (realne zagrożenia) kontrola swojego ciała, poziom stresu oddechu jest ogromnie ważne. Zachować spokój, nie panikować. Realizować to czego nauczyłeś się na zajęciach z samoobrony wykorzystać w realnym starciu. To Ci uratuję życie i będziesz mógł bezpiecznie wrócić do domu. Do partnera/ki, dziecka, swojego ulubione zwierzaka czy zobaczyć swoich rodziców.


Niestety często kluby sportowe czy też fitnessowe bardziej skupiają się na aspekcie technicznym czy siłowo-kondycyjnym. Oczywiście, są to rzeczy które warto wzmacniać ale jak Twoja PSYCHA jest słaba i gdy ktoś podnosi głos robisz kupę w gacie to jak technika czy wytrzymałość ma Ci pomóc w starciu ulicznym? No właśnie..


Krzyk, emocje, dobra mowa ciała (aktorstwo) i przyzwyczajanie się do trudnych sytuacji. To jest to co chcemy przełożyć na naszych salach w Katowicach i Mikołowie. Dopiero potem jest technika i przy okazji ćwiczeniami na siłę i kondycję.


Gdy zrozumiesz rolę agresora, Twój partner będzie lepiej przygotowany na starcia w życiu codziennym (W pracy, na ulicy czy w domu. Kontrola emocji, nie reagowanie pod wpływem impulsu). I na pewno odwdzięczy się jeszcze lepszą rolą agresora. Obydwaj tylko będzie lepiej przygotowani na kolejne wyzwania w realnym środowisku.


Zrozum agresora, wczuj się w jego rolę, ćwicz realne sytuacje, a nic nie stanie Ci na drodzę.


Krav Maga bazuje na 4 filarach:
– techniczny
– taktyczny
– fizycznych
– mentalny (psychika)


Psychika jest kluczowa, dopiero potem kondycja, siła, taktyka i technika.


Jeśli masz ochotę zgłębić temat, polecamy książkę:
In Total Defense Of The Self
by Robert Dimitri