Dlaczego warto się rozciągać?

Stretching (rozciąganie) – rekomendowany zarówno osobom, które mają pasywny tryb życia, jak i tym aktywnym sportowo. Dlaczego jest tak ważny?

Nie od dziś wiadomo, że rozciąganie powinno być istotnym elementem każdego treningu. Tak często pomijane, lekceważone, bądź postrzegane jako “nudne” – zdarza się, że zostaje docenione dopiero po urazach sportowych, bądź podczas pracy rehabilitacyjnej. Często spotykamy się ze stwierdzeniem: “mam zakwasy, muszę się porozciągać.” …A gdyby tak wprowadzić rozciąganie do naszego codziennego rytuału? Jakie korzyści niesie za sobą?

W Krav madze, oraz wszelkich innych sportach, rozciąganie jest istotnym elementem treningowym. Dzięki rozciąganiu w Krav madze, usprawniamy mobilność, oraz gibkość. Bez tych elementów, nasze zakresy ruchu będą ograniczone i nie będziemy osiągać progresu treningowego. Rozciąganie to istotny element zapobiegający urazom, który również poprawia prawidłową postawę ciała. Dzięki rozciąganiu, poziom stresu obniża się, a nasze ciało może pozbyć się wzmożonego napięcia. Dodatkowo, zwiększamy tym samym ruchomość stawów i elastyczność mięśni, co wpływa korzystnie na całą koordynację ciała.

W jodze mówi się, że rozciągamy swój umysł. Dlaczego? Ponieważ joga traktuje nas jako całość – ciało i umysł nie są oddzielone. Każda emocja, którą tłumimy, długotrwale utrzymujący się stres, oraz wszelkie traumy – kumulują się w naszym ciele. Im więcej spięć w ciele, tym mniej elastyczny umysł. Dlatego asany nie są same w sobie ideą rozciągania, ale pokazują nam, w jakich aspektach życia brakuje nam elastyczności.

Jak widać, stretching niesie za sobą wiele pozytywnych korzyści, nie tylko fizycznych, ale również mentalnych. Rozciągajmy się, dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego!