Dystanse w systemie Krav Maga

Dystanse w systemie Krav Maga


W Krav Maga mamy 5 rodzajów dystansów. To jakiego narzędzia użyjemy do samoobrony zależy jak daleko lub blisko jest agresor.

XS – S – M – L – XL – jak rozmiary ubrań.


Dystans: XS:

Agresor jest bardzo blisko i dotyka naszego ciała. Co można zrobić w tej sytuacji?
W tym dystansie można wykorzystać ataki w strefę intymną kolanami i rękami, wsadzić palce w oczy lub w krtań oraz nadepnąć agresora lub uderzyć piętą w goleń. Jeśli nie ma możliwości użycia rąk lub nóg to działając zgodnie z ideą Krav Maga można wykorzystać wszystko inne co akurat mamy. Dobrym przykładem jest głowa – można jej użyć do ataku, można krzyczeć do ucha agresora. Krzyk jest dobrym narzędziem, które wzbudza zainteresowanie natomiast w sytuacji kiedy agresor trzyma i nie chce puścić można go ugryźć, aby się uwolnić.


Dystans S:

Agresor jest blisko i np. złapał nas za szyję.
W tym dystansie można użyć narzędzi walki takich jak łokieć, ataki ręką młot (często wykorzystywany atak w MMA gdy przeciwnik leży). Ataki pięściami (sierpy, haki, które w boksie są kluczowe). Z kolei kolana ze względu na większy dystans będą mocniejsze, klasycznie można wykorzystać oczy i krtań. Dodatkowo można założyć dźwignie lub obalić przeciwnika. Ten dystans dzięki temu, że jest pomiędzy XS, a M daje więcej możliwości. Jednak brakuje tutaj trochę miejsca żeby wykorzystać cały arsenał ataków i technik dostępnych w systemie Krav Maga.Dystans M:

Jest to dystans na wyciągnięcie dłoni względem agresora.
W tym dystansie można wykorzystać potencjał ataków prostych, które mogą znokautować agresora. Świetnym narzędziem są kopnięcia stopujące na kolano, żeby zlikwidować jedną z kończyn agresora i ewakuować się w bezpieczne miejsce.Dystans L:

Jest to dystans wyprostowanej nogi. W tym dystansie można wyprzedzić zamiary agresora i zaatakować w strefę intymną i szczękę. Dodatkowo jest wystarczająco dużo miejsca, żeby wykorzystać kopnięcia na strefę intymną oraz szczękę. Kopnięcia boczne i do tyłu są dobrym rozwiązaniem, kiedy agresor nadchodzi z boku lub od pleców.


Dystans XL:

Jest to dystans, w którym można wyprzedzić zamiary agresora np. robiąc krok w jego kierunku i zaatakować lub uzbroić się w narzędzie do starcia np. plecak, kamień, torebka lub kamień, żeby zwiększyć swoje szanse. Taktyka Krav Maga polega między innymi na wykorzystywaniu wszystkiego ze swojego otoczenia do samoobrony.

W sytuacji, kiedy trzeba wypracować dystans pomiędzy sobą a przeciwnikiem można zrobić to na dwa sposoby:

  1. Po kopnięciu na strefę intymną należy odepchnąć agresora, a następnie się ewakuować
  2. Po zauważeniu, że potencjalny agresor ma złe zamiary należy podjąć natychmiastową próbę ewakuacji

Polecamy nasze poprzednie artykuły:

https://tribesquad.pl/zasady-w-systemie-krav-maga/
https://tribesquad.pl/spojrzenie-na-krav-maga-i-sztuki-walki/
https://tribesquad.pl/joga-w-sztukach-walki/