Historia Krav Maga – Imi Lichtenfeld

Twórca Krav Maga – Imi Lichtenfeld, dzieciństwo spędził w Bratysławie. Jego ojciec założył klub „Herkules”, gdzie ćwiczono ciężką atletykę, zapasy, boks i samoobronę. Imi wychowywał się w sali treningowej. W 1928 r. został mistrzem Słowacji w zapasach, a rok później w gimnastyce i boksie.Przeżył, bo był wyszkolony. Wkrótce sportowe wyszkolenie musiał wykorzystać na ulicy, zorganizował bowiem grupę samoobrony, która broniła dzielnicy żydowskiej przed faszystowskimi bojówkami. Toczył dziesiątki bójek z przeciwnikami uzbrojonymi w noże, pałki i łańcuchy. Z tych doświadczeń powstawały później reguły krav maga. W 1940 r. Imi, zagrożony zatrzymaniem przez gestapo, uciekł Dunajem na łodzi.

ROZWÓJ KRAV MAGA

Zaspokajać potrzeby współczesnego konfliktu na świecie, Eyal Yanilov po tym jak Imi powierz mu tę misję, miał stworzyć nowy program nauczania dla Krav Maga. Celem było przekształcenie go w zorganizowany i formalny system oparty na zasadach działania i unikalnych metodach nauczania.

W tych latach Eyal przekształcił Krav Maga w techniczny i zintegrowany system, a także był odpowiedzialny za nauczanie tej nowej drogi wysokiej klasy instruktorów izraelskich. Około dekady później misją było zbudowanie KM również jako systemu taktycznego. Obecnie system składa się z trzech filarów:
Self-Defense, Combat and Fighting, and VIP and 3rd Party Protection.

Eyal najpierw to zrobił jako szef izraelskiego komitetu zawodowego Stowarzyszeń Krav Maga (IKMA) i był bardzo pomocny w edukacji społeczeństwa i korzyściach systemu, a także w jednostkach wojskowych i antyterrorystycznych w Izraelu.

PONAD 25 LAT PODRÓŻY DLA KRAV MAGA

Eyal poświęcił swoje życie szerzeniu Krav Maga na całym świecie. W Stanach Zjednoczonych w połowie lat 80. i Europie w połowie lat 90.Zaczął uczyć w różnych sektorach, od cywilów, po jednostki wojskowe i personel organów ścigania.

Wszystko zaczęło się od pierwszego kursu instruktorskiego samoobrony Krav Maga dla obywateli amerykańskich, który odbył się w 1981 r.

GLOBALNE WYMAGANIA DLA TRENINGU KRAV MAGA

Krav Maga: Jak się bronić przed uzbrojonym napastnikiem

Praktycznie Eyal zwiększył i stworzył duże zapotrzebowanie na Krav Maga na całym świecie. Aby poradzić sobie z wciąż rosnącym popytem, Eyal założył wraz z kilkoma swoimi studentami Międzynarodową Federację Krav Maga (IKMF) w 1996 roku. Pełnił funkcję Przewodniczącego i Głównego Instruktora pod kierunkiem Imi’ego, dopóki nie zmarł w 1998 roku.

Jednym z ostatnich etapów ewolucji systemu i jego rozprzestrzeniania się, które zrobili Imi i Eyal, były stopnie i poziomy w systemie. Istnieją 3 poziomy po 5 stopni w każdej – poziomy dla praktyków, absolwentów i ekspertów. Każdy poziom ma swój własny program nauczania, cele i składniki. Krav Maga od tego czasu rozprzestrzeniło się na całym świecie, a Eyal osobiście przeszkolił pierwszą generację instruktorów Krav Maga w ponad 40 krajach. Od śmierci Imi’ego w 1998 r. Eyal wziął na siebie odpowiedzialność za kierowanie dalszym rozwojem Krav Maga na całym świecie w 2001 r.

Opublikował książkę Jak się obronić przed uzbrojonym napastnikiem, napisana wspólnie z Imi’m przed jego śmiercią. Książka jest tylko pierwszą częścią serii 3 tomów, które pokazują jedyną oficjalną i kompleksową instrukcję obsługi systemu Krav Maga. Pierwsza opublikowana książka dotyczy sytuacji konfliktowych związanych z bronią, ponieważ zawiera także wiele podstawowych zasad systemu.

KRAV MAGA GLOBAL

W 2010r., Eyal założył  Krav Maga Global (KMG) globalna infrastruktura zaprojektowana do rozpowszechniania systemu na całym świecie w bardziej uporządkowanym formacie, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższego poziomu i jakości szkolenia.

Pod osobistym nadzorem Eyala, Krav Maga Global prowadzi zespół wysoko wykwalifikowanych instruktorów zwanych „Global and International Teams” (GIT). Ich zadaniem jest zapewnienie przyszłym instruktorom odpowiedniej edukacji, ekskluzywnych warsztatów i kursów specjalistycznych na całym świecie. Wielu jednostek wojskowych i pracowników organów ścigania przyjęło system taktyk obronnych i samoobrony i używa Krav Maga Global jako swojego dostawcy szkoleń. Organizacja działa w ponad 60 krajach na całym świecie.

CIĄG DALSZY DZIEDZICTWA KRAV MAGA

Eyal Yanilov z dumą chroni i promuje tylko autentyczną Krav Maga, zachowując profesjonalne standardy określone przez Grand Mastera Imi’ego. Eyal wyprodukował także obszerny zestaw płyt DVD Krav Maga przedstawiających różne techniki, taktykę i zasady systemu Krav Maga, a także drugą książkę, która ukaże się na początku 2019 r. a także szybko rozwijający się system edukacyjny przesyłania strumieniowego Krav Maga o nazwie MaxKravMaga!

Aby wyświetlić więcej informacji o systemie Krav Maga Global, przejdź do naszej strony: About Page

Oryginalny tekst po angielsku znajdziesz tu:
https://krav-maga.com/blog/eyal-yanilov-krav-maga-story/