Korzyści z aktywnego trybu życia

Aktywny styl życia można w prosty sposób określić jako regularne pracowanie nad swoją kondycją w połączeniu z rozciąganiem i wzmacnianiem mięśni. Te czynności niosą ze sobą ogromne korzyści dla zdrowia! Oto kilka z nich:

🟠 Zdrowe serce i układ krążenia: Regularne ćwiczenia znacząco zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia chorób układu krążenia takich jak: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, udar mózgu czy zakrzepica żylna. Ponadto aktywność fizyczna polepsza przepływ krwi a przez to również dotlenienie wszystkich komórek organizmu.

🟠 Lepsza siła i wytrzymałość: W wyniku treningów tkanka mięśniowa rozrasta się i jest bardziej ukrwiona – wynikiem tego jest lepsza wytrzymałość oraz siła. To natomiast przekłada się na zwiększoną energię w ciągu dnia i efektywność w codziennych czynnościach.

🟠 Dobry sen i lepsza regeneracja: Jeśli źle sypiasz i ciągle brakuje Ci energii to regularne ćwiczenia mogą być idealnym rozwiązaniem! Regulują one cykle snu oraz pozytywnie wpływają na jego jakość, przez co następnego dnia czujemy się wypoczęci i zregenerowani!

🟠 Poprawa funkcjonowania mózgu: Lepsza koncentracja czy pamięć to tylko część korzyści z uprawiania sportu! Aktywność fizyczna ma również wpływ na naszą zdolność kreatywnego myślenia czy szybkość uczenia się. Wszystko to za sprawą lepiej funkcjonującego układu nerwowego!

🟠 Poprawa zdrowia psychicznego: Aktywność fizyczna ma niesamowity wpływ na nasze samopoczucie! Już krótki wysiłek może pomóc w redukcji stresu, lęku, a w dłuższej perspektywie nawet depresji poprzez zwiększenie produkcji hormonów szczęścia – endorfin. Nic dziwnego, że po ciężkim treningu na twarzy zazwyczaj pojawia się uśmiech!

🟠 Zwiększenie długości i jakości życia:  Aktywny tryb życia przekłada się na zmniejszenie ryzyka chorób powodujących przedwczesną śmierć. Dodatkowo ruch polepsza wydajność całego organizmu! Dzięki niemu utrzymywana jest masa mięśniowa, która m.in pomaga nam  w utrzymaniu dobrej postawy ciała i zapobiega bólowi pleców. Ryzyko demencji również jest mniejsze dzięki tworzeniu się neuronów. A jakby tego było mało, aktywność fizyczna zwiększa naszą odporność!


Jak widać, aktywny tryb życia przynosi wiele korzyści dla zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Ma ogromny wpływ na to jak się czujemy i jak funkcjonujemy, dlatego regularne ćwiczenia fizyczne powinny być podstawą naszego życia!