Krav Maga vs boks

Co odróżnia te dwie sztuki walki? Jakie jest ich zastosowanie? Co jest lepszym wyborem?


Boks

Boks to jeden z najpopularniejszych sportów walki z niewiarygodnie długą historią. Jego początki sięgają 5000 lat p.n.e! Świadczy o tym płyta przedstawiająca dwóch pięściarzy, znaleziona w okolicach Bagdadu. Oczywiście wtedy nie był to sport, a raczej sposób walki jakim posługiwali się Sumerowie. Jako dyscyplina boks zaistniał dopiero w czasie igrzysk olimpijskich w 688 r. p. n. e. Mimo tak długiej historii, poza poziomem brutalności, niewiele się zmieniło. Koncept tego sportu pozostał taki sam. Wprowadzono jednak szereg zasad mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa zawodników, a sam boks został usystematyzowany. Dozwolone są ciosy od pasa w górę. W boksie wykorzystuje się techniki uderzania, blokowania i unikania ciosów pięściami, z celowym wykluczeniem kopnięć i innych technik. Zawodnicy są zobowiązani do noszenia pełnych rękawic, a przestrzeń w jakiej konkurują zawsze jest taka sama. Dodatkowo podczas walki obecna jest profesjonalna opieka medyczna, która reaguje podczas kryzysowych zdarzeń.

Krav Maga

Krav Maga jest o wiele młodszym systemem walki, stworzonym w latach 50. XX w. W porównaniu do boksu nie jest jednak określana mianem sportu, a więc z założenia nie posiada żadnych uregulowanych zasad. Dzięki temu ten system jest jednym z najefektywniejszych i najbardziej przydatnych w codziennym życiu. Krav maga bazuje na naturalnych odruchach człowieka i charakteryzuje się swobodą w wyborze rozwiązań na problemy jakie mogą nas spotkać na ulicy. Agresorów może być kilku, dodatkowo mogą być uzbrojeni, a przestrzeń w jakiej możemy zostać zaatakowani jest zawsze wielką niewiadomą. System oczywiście pokazuje gotowe techniki, które mają pomóc nam w obronieniu się, ale koniec końców chodzi tylko o to, aby wyjść cało z sytuacji zagrożenia. Głównym założeniem tej sztuki walki jest “Maksymalne zniszczenie w minimalnym czasie”. W Krav Maga ważne jest także rozwijanie umiejętności obserwacji, wykrywania zagrożeń i szybkiego podejmowania decyzji w sytuacjach krytycznych.

Różnice w ciosach

BOKSKRAV MAGA
– dozwolone ciosy ręczne od pasa w górę
– zakaz używania kopnięć i obaleń
– istnieje wiele niedozwolonych ataków
– brak określonych zasad co do dozwolonych uderzeń*
– wykorzystywanie ciosów na strefę kroku i stawy
– ataki na czułe punkty ciała
*Warto zaznaczyć, że na treningach krav maga są obecne pewne zasady, których celem jest zwiększenie bezpieczeństwa np. ataki na strefę kroku są na tzw. “dotyk”, a w trakcie sparingów ataki na stawy są markowane. Jednak z założenia w sytuacji zagrożenia nie ma żadnych ograniczeń.

Boks w systemie krav maga

Krav Maga zawiera w sobie wiele elementów z boksu. Umiejętność poprawnego uderzania jest podstawą walki wręcz, dlatego na treningach samoobrony często można spotkać się z typowo bokserskimi ćwiczeniami, mającymi na celu poprawę np. dynamiki naszych ruchów. Boks nie jest jednak jedyną dyscypliną sportową, z której zbudowany jest ten system. Krav maga łączy w sobie to co najlepsze i najbardziej użyteczne z różnych sztuk walki.

Co wybrać?

To wszystko zależy od tego jaki jest nasz cel. Jeśli podstawą tego czego szukamy, jest chęć nauczenia się bronić w sytuacji zagrożenia to krav maga będzie idealną opcją! System ten w bardzo szybki i przystępny sposób już od pierwszych zajęć uczy jak zmienić swoje nastawienie mentalne i jak wykorzystać swoje ciało do samoobrony. Jeśli natomiast zależy nam na uczestnictwie w zawodach sportowych to lepszą opcją będzie boks. Istnieje wiele organizacji zajmujących się prowadzeniem walk, zarówno profesjonalnych jak i amatorskich. Co więcej treningi boksu są nastawione na szybkie zwiększenie kondycji pozwalającej na uczestniczenie w sparingach.


Podsumowując: Boks i Krav Maga to dwie różne sztuki walki, które mają swoje zalety i zastosowanie. Boks może być dobrym wyborem dla ludzi, którzy chcą rozwijać swoją siłę, kondycję i umiejętności walki, a jednocześnie lubią rywalizować w sportowych zawodach. Krav Maga z kolei jest idealna dla ludzi, którzy chcą nauczyć się praktycznych umiejętności samoobrony i szybko reagować w sytuacjach krytycznych.