Krzyk jako element samoobrony

Zostaw mnie! Odejdź! Pomocy!

Te słowa wykrzyczane przez dzieci, są codziennością na naszych treningach. Nieraz zdarzyła się sytuacja, gdzie ludzie idący ulicom pytali się, czy wszystko jest okej.
Jest to świetna reakcja, ponieważ właśnie taki jest cel krzyku na naszych zajęciach. Nie mówimy tutaj o pisku, który towarzyszy dzieciom w różnych momentach ich codzienności, jak np. wyjście z przedszkola zabawa na placu zabaw czy cokolwiek innego.

Każdy dorosły wie, że dzieci potrafią krzyczeć, i robią to często.
Na naszych zajęciach uczymy dzieci zamienienia tej naturalnej reakcji na bardziej konkretną dla sytuacji komendę głosową.
Zdecydowana większość osób zareaguje, jeśli usłyszy wykrzyczane przez dziecko zdanie pomocy! czy zostaw mnie!
Powtarzamy dzieciom, że ich najsilniejszą bronią, jest właśnie krzyk.

Pierwszą korzyścią głośnej komendy, jest wyżej wymienione zwrócenie reakcji dorosłych na zaistniały problem.
Podczas krzyku naturalnie nastraja my się na działanie, zamiast ulegać biernie fazie zamrożenia, która jest naturalnym zjawiskiem reakcji na stres.

Następnym bonusem może być po prostu przestraszenie potencjalnego agresora przed konsekwencją jego działań jeśli dziecko zacznie głośno krzyczeć.

Dodatkowo rodzice są zawsze niewiarygodnie wdzięczni za to, że dziecko ma po prostu miejsce i czas żeby się wykrzyczeć właśnie na zajęciach. Rozumiemy to doskonale 😁
Jest też szansa i możliwość dla tych bardziej zamknięty w sobie dzieci, w końcu odblokować się, wyrazić siebie i poznać swoją własną moc.

To naprawdę niezwykłe narzędzie, które niesie ze soba poprawę własnej pewności siebie.
Z naszego doświadczenia wiemy, że dzieci które uaktywnią swój głos, bardzo pozytywnie się zmieniają.Zaczynają czuć swoją siłę w tym, że ich głos też jest ważny. Czasami towarzyszom temu wielkie emocje, np w sytuacji, gdzie napiętnowane w szkole dziecko nagle mówi głośno – dość.

Dzieci stają się po prostu asertywny, mówią wyraźnie nie wtedy, kiedy ktoś narusza ich przestrzeń osobistą. Jeśli nauczymy nasze dzieci, już od najmłodszych lat, głośno wyrażać swoje zdanie, to może niewiarygodnie pomóc im w dalszym życiu 😃