Mentalne nastawienie do walki

Prawdopodobnie uważasz, że masz dobre nastawienie do walki i możesz mieć rację. Ale co, jeśli zadam ci następujące pytania: Jakie są najlepsze ćwiczenia, aby rozwinąć dobre nastawienie do walki? Co dzieje się pod wpływem stresu?Jak trenować aby maksymalnie skupić się na wykonaniu konkretnego zadania? Jakie są najlepsze techniki relaksacyjne? Jak doskonalić kontrolę nad swoją agresją? Czy czujesz, że masz jakieś dobre odpowiedzi? Mam nadzieję, że poniższy tekst odpowie na te pytania.

Tommy Blom zamieścił na swoim blogu, w KMG mówi się o czterech „nogach”, które musimy cały czas doskonalić, technika, taktyka, sprawność mentalna i fizyczna.  Jeśli jedna z nich jest słaba to w tym miejscu konstrukcja, którą podtrzymują będzie upadać. W tym miejscu zaczyna się trening twojego nastawienia do walki.

ROZWÓJ NASTAWIENIA DO WALKI I MENTALNEGO WARUNKOWANIA W KRAV MAGA

zczerze mówiąc w tym miejscu dochodzimy do części, którą najtrudniej wyjaśnić. Dlaczego? Ponieważ w KM cały czas pracujemy nad doskonaleniem nastawienia. Kiedy mówimy o doskonaleniu umiejętności mentalnych, zazwyczaj mamy na myśli pięć mentalnych strategii treningowych czyli:
– wizualizację
– określenie celu
– pozytywną rozmowę wewnętrzną
– nastawienie do walki (odwaga, determinacja, agresja)
– relaks
Celem pięciu strategii jest zbudowanie pewności; opanowanie fizycznego pobudzenia; kontrola nad uwagą (skupienie i poszerzanie zakresu uwagi); kontrola nad pobudzeniem; użycie obrazowania lub wizualizacji; zaangażowanie; wykorzystywanie rozmowy wewnętrznej i utrzymanie dobrej sprawności fizycznej.
Praca nad determinacją, umiejętnością podejmowania decyzji lub trening Krav Maga pomagają rozwinąć twoje nastawienie do walki. Chociaż dla Eyala zagadnienia te są oczywiste, dopiero na przestrzeni ostatnich kilku lat zostały bardziej uporządkowane w odniesieniu do nastawienia do walki i warunkowania mentalnego. Innymi słowy wiedza i doświadczenie Elaya i moje wiadomości zostały zawarte w tym tekście i teraz są dostępne dla innych.
Opracowaliśmy nawet kurs instruktorski dotyczący tych zagadnień o nazwie “Combat Mindset and Mental Conditioning Instructor Course” czyli “Nastawienie do walki i mentalne warunkowanie – kurs instruktorski” (ponieważ uwielbiamy skróty mówimy o nim po prostu CMIC). Jeden z moich znajomych instruktorów KMG opisał to szkolenie jako kurs “gapienia się w ścianę”- jak w filmie “Człowiek, który gapił się na kozy”.

Courtesy IMDB.com: The Men Who Stare At Goats

No cóż, CMIC nie jest tak naprawdę wpatrywaniem się w ścianę, chociaż to też robimy, przynajmniej przez krótką chwilę. Powinniście wiedzieć, że patrzenie  przez kilka minut w jeden punkt na ścianie jest techniką G5, którą również wykorzystujemy w trakcie CMIC. Jej celem jest wyciszenie wewnętrznego dialogu i przejęcie kontroli nad sobą co poprawi twoją zdolność koncentracji.

CMIC ROZWÓJ IDEI

CMIC jest wynikiem dziesięcioleci opracowywania, testowania i prowadzenia badań w różnych obszarach sposobu myślenia i treningu warunkowania. W ciągu tych lat przyjrzeliśmy się różnym obszarom tego treningu, którym była:
– mentalnej wytrzymałości;
– mentalnemu przygotowaniu;
– podejmowaniu decyzji w stresie (ang. D-MUS);
– mentalnemu nastawieniu – fighter – walka;
– mentalnemu nastawieniu – instruktor – wojownik;
– mentalnemu nastawieniu fightera;
– skupieniu, przygotowaniu mentalnemu i metodom jego ulepszenia;
– umiejętnościom mentalnym;
– treningowi mentalnemu

Zostaliśmy w końcu przy nazwie “Nastawienie do walki i mentalne warunkowanie” ponieważ najlepiej opisywała to co chcieliśmy osiągnąć z uczestnikami kursu instruktorskiego. W trakcie CMIC skupiamy się na rozwijaniu umysłowych, taktycznych, fizycznych i technicznych aspektów KM i zaszczepieniu odpowiedniego nastawienia do walki poprzez właściwie warunkowanie. Do tej pory przeprowadziliśmy trzy kursy CMIC. Po pierwszym z nich wprowadziliśmy drobne zmiany w oparciu o opinie uczestników. Drugi kurs w Belgii, w kwietniu 2014, został przeprowadzony z małymi nowymi zmianami. Trzeci kurs w Izraelu miał już taki sam przebieg jak drugi. Zmiany polegały na usunięciu pewnych ćwiczeń i zastąpieniu ich nowymi. Teraz mamy już wypracowany bardzo dobry format CMIC i przygotowujemy kolejny kurs, który kładzie większy nacisk na skupienie uwagi, relaks i samokontrolę. A jak to wszystko się zaczęło?

Własność Krav Maga Global by Eyal Yanilov

DYREKTOR I KARZEŁ

Eyal zawsze szukał najlepszych mentalnych narzędzi do przygotowania umysłu. Pamiętam incydent około 1999 roku podczas aktualizacji instruktora. Eyal dał nam ćwiczenie, w którym mieliśmy wyobrazić sobie konkretnego przeciwnika i zmienić jego wizerunek by był łatwiejszy do zaakceptowania dla naszych umysłów. Pamiętam, że w tamtym czasie dyrektor Krav Maga w Szwecji był naprawdę dużym facetem i wiedziałeś, że jeśli chodzi o sparingi, naprawdę zostaniesz ukarany. Postanowiłem więc to zmienić. Ćwiczenie było dość proste. Powiedziano nam, żebyśmy zamknęli oczy i wizualizowali naszego przeciwnika, a ja wybrałem wizualizację dyrektora z Szwecji. Następnie powiedziano nam, aby zmienić wizerunek przeciwnika na czarno-biały. Po prostu zabrałeś kolory swojego przeciwnika. Potem powiedziano nam, żebyśmy zaczęli go przenosić do pokoju, w którym trenowaliśmy, i umieścić go w kącie, czarno-białym, i żeby był mniejszy. Udało mi się to zrobić i ku mojemu zaskoczeniu zacząłem się śmiać. Zamiast zobaczyć tę ogromną, dość przerażającą osobę, teraz widziałem czarno-białego krasnoluda siedzącego w kącie.Nie był to już przeciwnik którego można by się obawiać.

Przez następne dwa tygodnie kontynuowałem pracę nad tym scenariuszem. Potem przyszedł czas na kolejną sesję sparingową z dyrektorem.
W tej chwili prawdopodobnie myślisz, czy wygrałem? Nie, nie zrobiłem tego, ale mój sposób myślenia był zupełnie inny. Nagle sparring z nim nie był już straszny. To był prawdopodobnie pierwszy raz w życiu, kiedy naprawdę zrozumiałem siłę treningu mentalnego.
Później dowiedziałem się od Eyala, że technika ta była techniką programowania neurolingwistycznego (NLP). Byłem wcześniej narażony na wiele ćwiczeń umysłowych podczas selekcji do wojska, różnych ćwiczeń w wojsku, sztuk walki i innych zawodów sportowych itd., Ale nikt nie powiedział mi, jak kontrolować mój umysł. Po prostu coś zrobiłeś i albo ci się udało, albo nie. Uznałem, że Eyal miał rację, kiedy uczył nas tej i innych technik. Od tego czasu interesuje się treningiem mentalnym jako uzupełnienie regularnego treningu Krav Maga.

NASTĘPNE LATA

Naprawdę nie potrafię powiedzieć dokładnie, kiedy Eyal i ja zaczęliśmy dyskutować na temat nastawienia do walki jako części KMG. Świat sportu od wielu lat stosuje trening mentalny, a trening mentalny w ciągu ostatnich dziesięcioleci przyciągał coraz więcej uwagi w innych sektorach zawodowych. W latach 80. Zielone Berety Armii USA rozpoczęły program koncentrujący się na treningu umysłowym. Program nazywał się „Projekt Jedi” (nie sądzisz, że nazwa jest fajna? Ciekawe, skąd wziął się ten pomysł?), A celem było zwiększenie zdolności umysłowych operatora i sprawienie, by stali się lepszymi wojownikami.

Program obejmował wykorzystanie NLP i był bardzo udany. Eyal był wczesnym pionierem w angażowaniu NLP i innych form treningu mentalnego w system Krav Maga już w latach 80. NLP był również używany przez wiele lat w armii norweskiej w różnych jednostkach specjalnych i akademiach wojskowych. NLP i inne formy treningu mentalnego były wykorzystywane na przykład w norweskim wojsku we wszystkim, od skoków spadochronowych po strzelanie i walkę w zwarciu z bardzo dobrymi wynikami, to znaczy ludzie po prostu funkcjonują znacznie lepiej.

CMIC jest wynikiem wielu dyskusji, spotkań, rozmów przez Skype i planowania w ciągu ostatnich, powiedzmy 5 lat. W ciągu tych lat zebraliśmy i umieściliśmy w tekście różne ćwiczenia w celu ulepszenia sposobu myślenia o walce, wprowadziliśmy teorię związaną ze stresem i przyjrzeliśmy się, kto w pozostałej części świata stosował różne techniki mentalne. Skończyło się na CMIC, który jest wyjątkowy i odpowiedni dla instruktora KMG, który chce poszerzyć swoją wiedzę na ten temat.

CMIC, DLACZEGO ZOSTAŁO STWORZONE I JEGO TREŚĆ

Jest zdecydowanie jasne, że wszystkie „regularne” praktyki, fizyczna samoobrona, walka i ochrona innych w znaczący sposób przyczyniają się i poprawiają twoje zdolności mentalnego radzenia sobie z konfrontacją. To przygotowanie mentalne wynika głównie z faktu, że podczas treningu fizycznego ćwiczy się również nasz umysł. Jednak oprócz tego „regularnego” treningu i aby dalej się doskonalić, istnieje potrzeba specjalnego przygotowania mentalnego, które jeszcze bardziej poszerzy twoje zdolności umysłowe i zwiększy zasoby mentalne.

To jest powód, dla którego stworzono CMIC. CMIC to trzydniowy kurs instruktorski mający na celu zaszczepienie wiedzy i doświadczenia oraz nauczenie instruktorów, jak instruować studentów Krav Maga, jak usprawniać podejmowanie decyzji w stresujących warunkach i jak rekrutować wszystkie zasoby, aby radzić sobie z agresywnymi i pokojowymi konfrontacjami . W tym celu CMIC koncentruje się na trzech obszarach treningu psychicznego i fizycznego:
– odwadze, wytrzymałości psychicznej i agresji,
– relaksacji
– koncentracji i samokontroli.

Własność Krav Maga Global by Eyal Yanilov

OSTATNIE DOŚWIADCZENIA

Kilka tygodni temu miałem zaszczyt szkolić najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy policji w Norwegii. Żadne z nich nie miało mniej niż 15 lat ciężko zdobytych doświadczeń, od radzenia sobie z demonstracjami do radzenia sobie ze śmiertelnymi spotkaniami. Podczas szkolenia wykorzystałem techniki, których nauczyłem się od Eyala, i urozmaiciłem różne wykłady o stresie i radzeniu sobie w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach. Omówiliśmy wiele tych samych technik, które zastosowaliśmy w CMIC. Informacje zwrotne od doświadczonych funkcjonariuszy policji brzmiały; to, co otrzymali ode mnie, i szczerze mówiąc od KMG, było niezwykle przydatne. Na pewno chcą więcej, a Akademia Polityki Narodowej jest zainteresowana badaniem tego rodzaju szkoleń. Techniki, ćwiczenia i trening myślenia bojowego działały idealnie dla tych doświadczonych oficerów. Takie rzeczy zawsze są dobrze słyszeć.

Wiem, że to, co robimy w KMG, jest wyjątkowo dobre, ale pozytywne opinie są również dobre. Mam takie same doświadczenia ze szkolenia kadetów w Norweskiej Akademii Wojskowej. Nawet bardzo doświadczeni weterani bojowi twierdzą, że wiele korzystają z tego rodzaju treningu. Pracując w armii norweskiej kilkakrotnie słyszałem od naszych oficerów, że szkolenie w zakresie nastawienia do walki (które jest takie samo jak instruktorów KM z CMIC) pomogło uratować życie ich i innych oficerów w miejscach takich jak Afganistan.

DLACZEGO TRENING MENTALNY JEST WAŻNY

Praca nad umiejętnościami koncentracji jest niezwykle cenna. Zrozumiesz, czym jest stres i uzyskasz przegląd różnych reakcji na stres. Bardzo przydatne jest poznanie sposobu reagowania na różne problemy. Jasny przegląd typowych reakcji psychicznych i fizycznych, gdy doświadczamy sytuacji samoobrony / walki, a normalna sekwencja, jaką ludzie przechodzą w reakcji na sytuację zagrożenia, bardzo ci pomoże.

Rzeczy, o których musisz wiedzieć, obejmuje pętla OODA (Observe-Orient-Decide-Act), utknięcie w myślach i gumowe zapięcie kognitywne, że twoja uwaga jest zwrócona na bodźce, które mają silny aspekt emocjonalny). Wtedy oczywiście otrzymasz wiele praktycznych metod / ćwiczeń do treningu koncentracji, koncentracji, neutralizacji destrukcyjnych emocji, minimalizacji stresu i mówienia oraz kierowania uwagi.

Własność Krav Maga Global by Eyal Yanilov

Zasadniczo sprowadza się to do tego: Jeśli nie możesz być tu i teraz i nadal skupiać się na bieżących wydarzeniach,, prawdopodobnie będziesz mieć problemy w późniejszym treningu umysłowym i naturalnie na twoich decyzjach i występach. Istnieje kilka ćwiczeń oddechowych lub technik relaksacyjnych, które pomogą ci utrzymać koncentrację nawet w stresujących sytuacjach. Po opanowaniu bycia tu i teraz możesz kontynuować trening mentalny. Widzisz, CMIC to znacznie więcej niż tylko gapienie się w ścianę…

Ole Boe

Ole został instruktorem Krav Maga pod kierunkiem Eyala Yanilova w 1998 roku. Obecnie jest ekspertem 3 w KMG i członkiem Globalnego i Międzynarodowego Zespołu KMG (GIT). Ole przez wiele lat służył jako oficer operacyjny w norweskiej wojskowej jednostce specjalnej prowadzącej ochronę VIP, ratowanie zakładników i walkę w zwarciu. Służył również jako instruktor walki w zwarciu dla różnych jednostek specjalnych policji i wojskowych w kilku krajach. Służył w kilku międzynarodowych operacjach na całym świecie, od Konga po Kambodżę. Od 2003 roku pracuje w Norweskiej Akademii Wojskowej, gdzie uczy przywództwa i rozwoju przywództwa dla oficerów armii. Ole jest profesorem nadzwyczajnym kierownictwa i ma doktorat. w psychologii poznawczej. Odpowiada za koncepcję zarządzania stresem Norweskiej Akademii Wojskowej oraz za przygotowanie oficerów pod względem fizycznym i psychicznym do walki. Stopień wojskowy jest majorem lub kapitanem w zależności od tego, w której jednostce służy.

Oryginalny tekst po angielsku znajdziesz tu:
https://krav-maga.com/blog/understanding-combat-mindset-and-mental-conditioning/