Mobilność w sztukach walki

Dobra mobilność w sporcie jest niezwykle istotna. Minimalizuje ona ryzyko kontuzji oraz zwiększa możliwości sportowe np. zakres ruchu podczas technik samoobrony, oraz przenoszenie siły mięśniowej. Mobilność jest potrzebna zarówno podczas zajęć z samoobrony i dynamicznych treningach Krav Maga, jak i podczas zajęć zdrowotnych i mentalnych, takich jak Zdrowy kręgosłup ,Hatha joga ,Yin joga czy gimnastyka z dziećmi.

Dobra mobilność w sporcie jest niezwykle istotna. Minimalizuje ona ryzyko kontuzji oraz zwiększa możliwości sportowe np. zakres ruchu podczas technik samoobrony, oraz przenoszenie siły mięśniowej.

Mobilność umożliwia uzyskanie prawidłowych wzorców ruchów oraz utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Stąd zyskujemy lepszą mechanikę ruchu umożliwiając generowanie większej mocy przez mięśnie.

Mobilność jest istotna nie tylko w sporcie. To nasza naturalna zdolność do wykonywania ruchu, oraz jej zakres. Gdy nie prowadzimy zdrowego stylu życia, nasza mobilność spada wraz z upływem lat. Ograniczenia w mobilności mogą być wynikiem napięć mięśniowych, przyjmowania nieprawidłowej postawy ciała, ale również długo utrzymujący się stres.

Jak możemy usprawnić swoją mobilność?

Wyróżniamy dwie metody, które dzielą się na pracę pasywną i aktywną.

Rozciąganie pasywne – popularne podczas zajęć jogi, to ilość stopni ruchu jaką jesteśmy w stanie uzyskać w określonym stawie bez aktywnego napięcia mięśni. Głównie wykorzystujemy tu prawo grawitacji w pozycjach siedzących i leżących,bez aktywowania mięśni – np szpagat.

Rozciąganie aktywne – wymaga użycia mięśni, które doprowadzą do określonego zakresu – na przykład, wysokie kopnięcie.

Po co nam mobilność?

Pomaga zmniejszyć ryzyko pojawienia się niektórych kontuzji:

– ograniczona ruchomość w stawach biodrowych wpływa na bóle dolnego docinka kręgosłupa
– brak ruchomości w stawach biodrowych zwiększa ryzyko zerwania więzadła krzyżowego
– spięte mięśnie w stawie barkowym zwiększa ryzyku urazu obręczy barkowej
– zmniejszona rotacja zew. oraz zgięcie w stawie ramiennym zwiększa ryzyko urazu obręczy barkowej

Prawidłowa mobilność to podstawa do naszego codziennego funkcjonowania. Dzięki zajęciom Yin jogi możesz usprawnić swoją ruchomość i zmniejszyć swoje ograniczenia.
Zapraszamy na matę ❤️🙏