Wyrzeczenia i dyscyplina
Wyrzeczenia i dyscyplina są kluczowymi elementami w spełnianiu celów, jakie sobie stawiamy. Są nieocenionym narzędziem w codziennych wyborach i długotrwałych zmianach w życiu. To właśnie one ukazują siłę naszego charakteru i to jak wiele jesteśmy w stanie osiągnąć. Czym są?
Wyrzeczenie to rezygnacja z wygód i przyzwyczajeń na rzecz czegoś o większym znaczeniu dla nas. Często wiążę się to z początkowymi trudnościami i wątpliwościami, ale w dłuższej perspektywie przynosi satysfakcję i zadowolenie.
Dyscyplina to wprowadzenia bardziej skrupulatnych reguł do swojego życia oraz w trzymanie się ich. Jest ona kluczowym narzędziem w wytrwaniu w swoich postanowieniach i wyrzeczeniach.
Dlaczego warto wprowadzić wyrzeczenia i dyscyplinę do swojego życia?
🟠 Osiąganie swoich celów – droga do celu nie zawsze jest łatwa. Często napotykamy trudności i nie wszystko idzie zgodnie z planem. Wtedy bez siły woli i wewnętrznego uporu nie jest możliwe spełnienie swoich postanowień. Umiejętność wytrwania i zrezygnowania z prostych rozwiązań na rzecz czegoś bardziej wymagającego, lecz lepszego to właśnie wynik dyscypliny i wyrzeczeń.
🟠 Naprawa zdrowia – w obecnym świecie zdrowe żywienie i aktywność fizyczna to wcale nie oczywistość, a świadomy wybór. To nasze decyzje są kluczowe w utrzymaniu dobrej kondycji ciała. Całe szczęście nigdy nie jest za późno na zmiany. Dzięki dyscyplinie i wyrzeczeniom jesteśmy w stanie świadomie naprawić własne zdrowie – na przykład uprawiając sport albo rezygnując z niezdrowych nawyków żywieniowych.
🟠 Lepsza wersja siebie – dobre zdrowie, lepsza sylwetka czy sukcesy w życiu zawodowym są jedynie efektem naszej ciężkiej pracy. Osiąganie własnych celów jest wynikiem poświęcenia jakie w to wkładamy. Dyscyplina sprawia, że jesteśmy produktywni i realizujemy swoje plany nawet jak brakuje nam motywacji – a to przekłada się na wewnętrzne poczucie spełnienia i zadowolenie z życia.
Dyscyplina a motywacja
Motywacje możemy określić wzbudzoną i silną potrzebę do podjęcia jakiś działań. W porównaniu do dyscypliny nie jest jednak trwała. Może być za to impulsem, który popchnie nas do rozpoczęcia określonych działań. Za wytrwanie w dążeniu do celu odpowiada jednak samodyscyplina. Dlatego warto ją ćwiczyć!
Jak ćwiczyć samodyscyplinę?
1️⃣ Zacznij od małych rzeczy – umiejętność trzymania się własnych zasad nawet w najdrobniejszych kwestiach może się okazać ogromną pomocą w ćwiczeniu samodyscypliny. Przykład: chcesz nauczyć się nowego języka. Jak wiadomo wymaga to regularności i wielu powtórek. Niech celem będzie 5 minut każdego dnia. W tym wypadku najważniejsze jest to aby wytrwać w byciu systematycznym.
2️⃣ Zapisz na kartce co chcesz osiągnąć – szczegółowe opisanie tego co dokładnie chcemy zmienić, może pomóc nam w wytrwaniu w swoim postanowieniu. Taki rodzaj “umowy z samym sobą” będzie nam skutecznie przypominać o celu jaki mamy. Jest to też świetna motywacja do podjęcia pewnych kroków.
3️⃣ Pozbądź się rozpraszaczy – chodzi tu na przykład o pozbycie się słodyczy z domu, gdy naszym celem jest ograniczenie ich spożycia albo odinstalowanie social mediów, gdy chcemy ograniczyć czas spędzany na telefonie. To znacząco ułatwi wprowadzanie samodyscypliny.
Wyrzeczenia są nieraz trudne i wymagające, a samodyscyplina problematyczna, ale na dłuższą metę warto wprowadzić je do swojego życia. Są one niezbędne w spełnianiu naszych celów i osiąganiu sukcesów, dlatego warto ćwiczyć je każdego dnia!