Zasady w systemie Krav Maga

Podczas treningów instruktorzy mówią, że system Krav Maga nie ma żadnych zasad. Jak to w końcu jest?!

W Krav Maga nie ma zasad jak np. w sztukach walki jednak są reguły „taktyczne” mówiące jak postępować w sytuacji zagrożenia. Krav Maga określa sposób zachowania się na otwartej przestrzeni czy w zamkniętym obiekcie jak np. winda.


Pierwsza zasada:

Unikanie niebezpiecznych miejsc i sytuacji.


Jak można wykorzystać tę zasadę w praktyce? Nie wchodzić w ciemne uliczki, których się nie zna. Unikanie wchodzenia w grupę osób, która nadchodzi z naprzeciwka. Warto również sprawdzać otoczenie przed wejściem na klatkę schodową.


Druga zasada:

Jeśli już znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu, oddal się jak najszybciej.


W przypadku znalezienia się w sytuacji podbramkowej należy w pierwszej kolejności spróbować ją załagodzić i bezpiecznie się oddalić.
Bardzo ważne jest wyrobienie u siebie nawyku rozglądania się, żeby wiedzieć co znajduje się w najbliższym otoczeniu oraz jakich przedmiotów znajdujących się wokół można użyć do samoobrony.Trzecia zasada:

Jeśli nie możesz się oddalić, walcz przy użyciu przedmiotów, które mogą Ci pomóc.


W przypadku, gdy nie udało się załagodzić sytuacji pozostaje wykorzystanie swojego otoczenie przeciwko agresorowi.
Często przedmioty, których można użyć w samoobronie ma się już przy sobie np. plecak, torebka, butelka wody czy parasolka.


Czwarta zasada:

Jeśli nie możesz się oddalić, a w pobliżu nie ma przedmiotów, które mogłyby Ci pomóc, maksymalnie zaangażuj się w walkę.


W momencie znalezienia się w sytuacji, w której nie ma możliwości użycia przedmiotów do samoobrony pozostaje walka w oparciu o własne umiejętności. Należy wykorzystać wszystko czego się nauczyło, aby skutecznie odeprzeć agresora i jak najszybciej udać się w bezpieczne miejsce.
Po wszystkim trzeba powiadomić odpowiednie służby o całym zajściu, że była to obrona konieczna oraz opisać sprawcę.
Zasady w Krav Maga mocno różnią się od reguł w boksie, MMA, brazylijskim jiu-jitsu czy kickboxingu. Nie ma tutaj wyznaczonego terenu walki ani określonego czasu trwania rundy, nie ma co liczyć na przeciwnika równego sobie.

Niech powyższe reguły będą pomocą, a najlepiej niech każda potencjalnie niebezpieczna sytuacja kończy się na pierwszej zasadzie.

Polecamy nasze poprzednie artykuły:
https://tribesquad.pl/krav-maga-vs-sztuki-walki/
https://tribesquad.pl/joga-w-sztukach-walki/