Egzamin dla dzieci

Egzaminy w klubie są podsumowaniem sezonu. Ich zadaniem jest uporządkowanie wiedzy, określenie i weryfikacja tego co się nauczyłem i na jakim etapie jestem. Dla dziecka bardzo ważne jest, żeby wskazać mu konkretnie, czego się nauczył, zweryfikować tę wiedzę w praktyce, tak, by był w stanie bez trudu zareagować odpowiedniej sytuacji. Większość rodziców zna standardową odpowiedź na pytanie jak – jak tam dzisiaj w szkole? Fajnie. Spoko. Nudy.

Podobna sytuacja ma miejsce na treningach, a konkretniej zaraz po nich. Kiedy dzieci wchodzą do szatni, gdzie czekają na nich rodzice z pytaniem, czego nauczyły się na treningu, lub co robiły, zazwyczaj powiedzą o dobrej zabawie, głośnych krzykach, czy bieganiu. Dzieci patrzą na treningi pod innym kątem, pomijając zazwyczaj to jakiej techniki się uczyły.

To kolejny powód by dzieci przystąpiły do egzaminu. Dla dziecka, będzie to pokazanie mu co już potrafi, zdobycie kolejnego poziomu, co wiąże się z podniesieniem pewności siebie.
Dla rodziców, ten egzamin jest bardzo ważny, ponieważ w konkretny sposób pokazuje im, czego nauczyły się dzieci.

Egzamin jest również ważne dla instruktorów. Jest to forma informacji zwrotnej która mówi nam, czy dzieci nauczyły się wystarczająco dużo, co można zmienić i poprawić, pozwalają przejść na kolejny etap nauczania.

Podsumowując, rozpoczęcie przygody z Krav Maga dla dzieci to niesamowita podróż. Jednak bez odpowiednich zapisów, momentów zwrotnych, którymi bezwątpienia są egzaminy, możemy dojść do wniosku że kręcimy się w kółko. Zaliczając po kolei kolejne stopnie, widzimy wyraźnie drogę którą zmierzamy, a konkretnie którą zmierzają nasze dzieci. Może być to dla nich fantastyczna przygoda, która wytworzy w nich nie tylko zdrowie fizyczne, zdrowe nawyki, ale też doda mnóstwo siły mentalnej, znajomości siebie i pewności, które są tak potrzebne w późniejszym życiu.

Wyznaczajmy kolejne cele i je realizujmy!