Streching & Mobility – Nowe zajęcia w TRIBE SQUAD

Dobra mobilność w sporcie jest niezwykle istotna. Minimalizuje ona ryzyko kontuzji oraz zwiększa możliwości sportowe np. zakres ruchu podczas technik samoobrony, oraz przenoszenie siły mięśniowej. Mobilność jest potrzebna zarówno podczas zajęć z samoobrony i dynamicznych treningach Krav Maga, jak i podczas zajęć zdrowotnych i mentalnych, takich jak Zdrowy kręgosłup ,Hatha joga ,Yin joga czy gimnastyka z dziećmi.

Mobilność umożliwia uzyskanie prawidłowych wzorców ruchów oraz utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Stąd zyskujemy lepszą mechanikę ruchu umożliwiając generowanie większej mocy przez mięśnie.

Mobilność jest istotna nie tylko w sporcie. To nasza naturalna zdolność do wykonywania ruchu, oraz jej zakres. Gdy nie prowadzimy zdrowego stylu życia, nasza mobilność spada wraz z upływem lat. Ograniczenia w mobilności mogą być wynikiem napięć mięśniowych, przyjmowania nieprawidłowej postawy ciała, ale również długo utrzymujący się stres.

Jak możemy usprawnić swoją mobilność?

Wyróżniamy dwie metody, które dzielą się na pracę pasywną i aktywną.

Rozciąganie pasywne – popularne podczas zajęć jogi, to ilość stopni ruchu jaką jesteśmy w stanie uzyskać w określonym stawie bez aktywnego napięcia mięśni. Głównie wykorzystujemy tu prawo grawitacji w pozycjach siedzących i leżących, bez aktywowania mięśni – np. szpagat.

Rozciąganie aktywne – wymaga użycia mięśni, które doprowadzą do określonego zakresu – na przykład, wysokie kopnięcie.

Po co nam mobilność?

Pomaga zmniejszyć ryzyko pojawienia się niektórych kontuzji:

– ograniczona ruchomość w stawach biodrowych wpływa na bóle dolnego docinka kręgosłupa
– brak ruchomości w stawach biodrowych zwiększa ryzyko zerwania więzadła krzyżowego
– spięte mięśnie w stawie barkowym zwiększa ryzyku urazu obręczy barkowej
– zmniejszona rotacja zew. oraz zgięcie w stawie ramiennym zwiększa ryzyko urazu obręczy barkowej

Prawidłowa mobilność to podstawa do naszego codziennego funkcjonowania. Dzięki zajęciom Stretching and mobility możesz usprawnić swoją ruchomość i zmniejszyć swoje ograniczenia.

Zapraszamy na matę ❤️🙏