Yin Joga

Yin zawsze zawiera w sobie yang i odwrotnie, obie energie mogą ulegać przekształceniom jedna w drugą. To istotne z punktu widzenia zachowania równowagi fizycznej, emocjonalnej i energetycznej w naszym życiu. Nazywana „akupunkturą bez igieł” yin joga to nowoczesna forma jogi, która narodziła się w latach 70-tych XX wieku. Jej twórcą jest Paulie Zink. Obecnie najbardziej znanymi propagatorami i nauczycielami, którzy rozwinęli tą metodę są: Paul Grilley, Sarah Powers oraz Bernie Clark.


YIN joga jako filozofia Yin joga opiera się na filozofii Tao – pierwiastki yin oraz yang to przeciwstawne energie, które definiują naturę. Mają one określone właściwości, kontrastujące ze sobą atrybuty (jasny-ciemny, ciepły-zimny, ciężki-lekki), które tworzą wzorce dla całej egzystencji. Gdy aspekty yin i yang znajdują się w równowadze – wtedy taoiści mówią o zdrowiu i harmonii. “Dopiero gdy jesteśmy wykończeni lub chorzy, robimy sobie wolne. Dopiero, gdy uszkodzimy nasze ciała, zwalniamy tempo i szukamy łagodniejszych sposobów ćwiczenia. Możemy być tak yang, aż w końcu się rozpadniemy. Możemy być tak yin, aż w końcu popadniemy w stagnację. Potrzebujemy równowagi we wszystkich aspektach życia” Kości, stawy i więzadła to elementy Yin.


Podczas praktyki będziemy skupiać się na rozluźnianiu więzadeł, otwieraniu bioder, trwania przez dłuższy czas w jednej pozycji. Stałość, relaks, komfort w sytuacjach, które wywołują u nas napięcie – yin pomoże nam odnaleźć spokój w sytuacjach poza naszą strefą komfortu. Dodatkowo, przy pracy z otwieraniem bioder, będziemy regulować nasz system hormonalny i zmniejszać symptomy zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Yin joga pozwoli Ci zwolnić tempo, nauczyć się w krótkim czasie regenerować i obniży poziom stresu. Każdy może praktykować 🙂