Spojrzenie na Krav Maga i Sztuki Walki

Krav Maga – system stworzony przez Imiego Lichntenfelda dla ochrony mniejszości żydowskiej przed napaściami ze strony nacjonalistycznych bojówkarzy w latach 30. System został dopracowany już w Izraelu i z czasem stał się głównym systemem walki wręcz dla żołnierzy i jednostek antyterrorystycznych na całym świecie ze względu na swoją skuteczność. Aktualnie system jest dostępny dla każdego chcącego nauczyć się samoobrony oraz ochrony swoich bliskich

Sztuki Walki – Każda sztuka walki ma swoje zasady i techniki. Są sztuki, gdzie tylko można walczyć stojąc, inne skupiają się tylko na obaleniu przeciwnika, a niektóre od razu przechodzą do walki w parterze i tam chcą wykończyć przeciwnika.STÓJKABoks – wykorzystuje się tylko ręce, ataki dozwolone sią tylko powyżej pasa przeciwnika. Podczas walki są rundy oraz wyznaczony teren walki, każdy zawodnik walczy w swojej kategorii wagowej.


Karate – efektowne kopnięcia to jedna z domen Karate. Jednak Karatecy mogą tylko atakować rękoma na korpus partnera, a kopnięcia stosuje się na nogi, tułów i głowę.

Kickboxing – łączy się tutaj elementy ręcznych ciosów bokserskich z różnymi kopnięciami. Zaczynając od kopnięć podstawowych np. frontalne, okrężne. Następnie stosuje się kopnięcia obrotowe, z wyskoku oraz z wyskokiem i obrotem.


Muay Thai – często nazywany tajskim boksem. Tutaj w walce wykorzystuje się elementy z kickboxingu, a dodatkowo do ataków używa się kolana i łokci.PARTERJudo – polega między innymi na wykorzystanie masy przeciwnika. W walce chodzi o obalenie rywala na ziemię, co jest równoznaczne z zakończeniem pojedynku. Zabronione są tutaj ataki ręczne i nożne.


Zapasy – zbliżone do Judo, jednak zawodnicy nie noszą żadnych kimon lecz trykot. Celem walki zapaśniczej jest położenie przeciwnika na łopatki i przytrzymanie go w tej pozycji. Zabronione są również ataki rękoma i nogami.


BJJ – stanowi najczęściej wykorzystywaną umiejętność w MMA. Walka odbywa się w parterze po obaleniu partnera i podczas próby poddania go. Stosuje się różne techniki/pozycje zaczynając od gardy poprzez półgardę na pozycji bocznej i dosiadzie kończąc. W brazylijskim jiu-jitsu nie można uderzać przeciwnika. Walkę można wygrać tylko poprzez dźwignię lub duszenie.


STÓJKA I PARTERMMA – mieszane sztuki walki. Wykorzystuje się tutaj wszystkie umiejętności które można zdobyć w innych stylach. Nie można atakować w newralgiczne miejsca partnera (Krav Maga wykorzystuje te miejsca). Wyznaczony jest również teren walki z limitem czasowym.

Zobacz nasze poprzednie wpisy:

Atuty Krav-Maga ze sztukami walki: https://tribesquad.pl/krav-maga-vs-sztuki-walki/
Zasady w systemie Krav-Maga: https://tribesquad.pl/zasady-w-systemie-krav-maga/
Joga w Sztukach Walki: https://tribesquad.pl/joga-w-sztukach-walki/